بلاگ

رنگ اکریلیک چیست؟ کاربرد های رنگ اکریلیک

 • برای کشیدن یک نقاشی روی بوم یا کاغذ و یا سطوح دیگر و همچنین رنگ زدن دیوار ها، روش ها و ابزار های مختلفی پیش روی شماست. رنگ های بسیار متنوعی با خاصیت ها و ویژگی های مختلف در بازار موجود هستند که هر کدام برای یک سبک نقاشی مناسب هستند و نکات مخصوص به خود را دارند. یکی از بهترین رنگ های موجود در بازار وسایل نقاشی که کاربرد های بسیاری هم برای رنگ زدن دیوار و هم برای نقاشی کردن دارد، رنگ های اکریلیک است. در ادامه بررسی خواهیم کرد که رنگ اکریلیک چیست و چه مزایا و ویژگی هایی دارد.

  رنگ اکریلیک چیست؟

  شاید بسیاری از افراد به خوبی ندانند که رنگ اکریلیک چیست و آن را با رنگ روغن یا برخی رنگ های دیگر اشتباه بگیرند. رنگ اکریلیک نوعی رنگ بر پایه آب است و رنگ دانه های آن در یک ماده چسب مانند پلیمری معلق هستند. این رنگ مانند رنگ روغن، طیف بسیار گسترده‌ای از رنگ های مختلف را شامل می‌شود و شما می‌توانید هر طرح و نقشی را با آن خلق کنید.

  رنگ اکریلیک برای نقاشی کشیدن و رنگ آمیزی بر روی دیوار، چوب، شیشه، سرامیک، فلز و غیره مناسب است و با استفاده از آن می‌توانید خلاقیت زیادی به خرج دهید و طرح های جدید بکشید و سطوح را به آسانی رنگ آمیزی کنید.

  پخش این رنگ به کمک قلم مو بسیار آسان و لذت بخش است و به خوبی منافذ ریز موجود در سطوح مختلف و پستی و بلندی ها را پر می‌کند. از رنگ اکلریلیک برای ساخت انواع صنایع دستی و رنگ آمیزی وسایل و سطوح مختلف استفاده های فراوانی می‌شود.

  انواع رنگ اکریلیک

  در این بخش بررسی خواهیم کرد که انواع رنگ اکریلیک چیست و بر چه اساس تقسیم بندی می‌شود. رنگ اکریلیک به طور کلی بر اساس نوع رنگ، برند، حجم و نوع بسته بندی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. همچنین رنگ های اکریلیکی که برای نقاشی کشیدن مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز ممکن است با رنگ های اکریلیک مناسب برای رنگ آمیزی ساختمان متفاوت باشند. 

  رنگ های اکریلیک را می‌توان بر اساس براق یا مات بودن به سه نوع زیر تقسیم بندی کرد.

  • رنگ های اکریلیک مات
  • رنگ های اکریلیک نیمه براق
  • رنگ های اکریلیک براق

  هر کدام از این سه نوع رنگ، کاربرد ها و مزایای مخصوص به خود را دارند و می‌توانند نقاشی ها یا دیوار های شما را زیباتر کنند. اگر تمایل به کشیدن نقاشی های خاص بر روی سطوحی مانند چوب یا شیشه را دارید، رنگ اکریلیک براق می‌تواند انتخاب مناسبی برای کشیدن طرح های جذاب و زیبا باشد.

  کاربرد رنگ اکریلیک چیست؟

  شاید تا کنون نام این رنگ را شنیده باشید اما دقیقا نمی‌دانید که کاربرد رنگ اکریلیک چیست و در چه مواردی از آن استفاده می‌شود. رنگ های اکریلیک بیشتر برای رنگ آمیزی دیوار های ساختمان ها و سطوح سخت مانند فلزات و چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رنگ می‌تواند به خوبی روی سطوحی مانند آجر، گچ، سیمان، چوب، فلز و غیره پخش شود. گاهی اوقات نیاز است از یک لایه آستر برای رنگ زدن دیوار با رنگ های اکریلیک استفاده شود. 

  دیگر کاربرد مهم رنگ های اکریلیک، نقاشی کشیدن روی سطوح مختلف است. شما می‌توانید تقریبا بر روی هر ماده‌ای اعم از پارچه و بوم، شیشه، چوب، مقوا و غیره با این رنگ ها نقاشی کنید. رنگ های اکریلیک تنوع بسیار بالا و مزایا و ویژگی های خاصی دارند که نقاشی کشیدن با آن ها را لذت بخش و آسان می‌کند.

  مزایا و ویژگی های رنگ اکریلیک

  برای برخی افراد سوال است که مزایای رنگ اکریلیک چیست و آیا به جای رنگ روغن می‌توان از این رنگ برای نقاشی استفاده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم که رنگ ها اکریلیک برای نقاشی روی سطوح مختلف و حتی بوم مناسب هستند و مزایای بسیاری در مقایسه با دیگر انواع رنگ دارند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهید شد.

  • رنگ اکریلیک بر پایه آب است و به خوبی به وسیله آب رقیق می‌شود.
  • بوی کم و ملایم برای افرادی که به بوی رنگ حساس هستند.
  • عدم وجود مواد مضر، سمی و حساسیت زا و امن بودن برای استفاده کودکان
  • خشک شدن سریع بر روی سطوح مختلف و زمان کم انتظار برای خشک شدن رنگ
  • دوام مناسب در مقابل نور خورشید و عدم تغییر رنگ یا آسیب به بافت زیرین
  • امکان شستشوی سطحی که با اکریلیک رنگ شده (توجه داشته باشید در صورت استفاده از مواد شوینده مختلف و وارد کردن فشار و سایش بر روی سطح ممکن است بخش هایی از رنگ پاک شود و رنگ های اکریلیک تا 90 درصد قابل شستشو هستند.)
  • امکان استفاده در محیط های مرطوب
  • تنوع رنگی بالا
  • دارا بودن رنگ های براق و نیمه براق برای زیبایی بیشتر کار

  این مزایا و ویژگی ها، باعث محبوبیت فراوان و کاربرد های بسیار زیاد رنگ های اکریلیک شده‌اند و امروزه این رنگ ها برای دیوار ها و یا نقاشی کشیدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  کاربرد رنگ اکریلیک چیست؟

  برند های رنگ اکریلیک

  برند های خارجی و داخلی بسیاری در زمینه تولید رنگ های اکریلیک فعال هستند و اگر این سوال برای شما ایجاد شده که بهترین برند رنگ اکریلیک چیست، در ادامه با ما همراه باشید تا با بهترین برند هایی که رنگ های اکریلیک را در انواع و بسته بندی های مختلف با حجم های متنوع تولید می‌کنند آشنا شوید.

  • برند وینزور گالریا
  • برند وستا
  • برند آمستردام
  • برند تالنز آرت کریشن

  این برند ها در زمینه تولید انواع لوازم و مواد مورد نیاز برای نقاشی فعال هستند و رنگ های اکریلیک یکی از تولیدات آن هاست. رنگ های تولیدی این برند ها دارای کیفیت و ماندگاری بالا، رنگ های جذاب، تنوع در بسته بندی و حجم، خشک شدن سریع و بافت جذاب و زیبا پس از خشک شدن هستند.

  نکات خرید و استفاده از رنگ اکریلیک

  در این قسمت به بررسی این موضوع می‌پردازیم که نکات خرید و استفاده از رنگ اکریلیک چیست. رنگ های اکریلیک با تنوع بسیار بالا و قیمت های مختلف در بازار موجود هستند و شما می‌توانید بر حسب نیاز خود رنگ های مناسب با حجم لازم را خریداری نمایید. همچنین استفاده از این رنگ ها بسیار آسان است. تنها کافیست نکات زیر را در هنگام خرید و استفاده در نظر داشته باشید.

  • هدف خود از خرید رنگ اکریلیک را مشخص کنید. اگر برای نقاشی روی سطوح مختلف رنگ نیاز دارید بهتر است از حجم کم شروع کنید و اگر برای رنگ زدن دیوار و سطوح بزرگ رنگ می‌خرید باید از انواع سطلی یا قوطی استفاده نمایید. برای نقاشی های معمولی مدل های تیوپی مناسب هستند.
  • بهتر است اگر می‌توانید کیفیت و غلطت رنگ را بررسی نمایید. قوام رنگ اکریلیک باید کمی کمتر از یک خمیر دندان باشد و بتوان به آسانی آن را با آب رقیق کرد. 
  • از برند های معتبر و فروشگاه های شناخته شده خرید کنید.
  • اعتبار فروشگاه را پیش از خرید بررسی نمایید تا نمونه های تقلبی از برند های معروف را به شما نفروشد.
  • اگر حضوری خرید می‌کنید هدف خود از خرید رنگ و نوع سطحی که روی آن نقاشی می‌کشید را به فروشنده توضیح دهید و راهنمایی دریافت کنید.
  • نیازی به خرید تمام رنگ ها نیست و می‌توانید بسیاری از رنگ های مورد نیازتان را با ترکیب رنگ های اصلی بسازید.
  • رنگ اکریلیک را در دمای 5 تا 35 درجه سانتی گراد و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.
  • رنگ اکریلیک را با آب رقیق کنید و سپس روی سطح بکشید. (البته این مورد تا حد زیادی به سبک نقاشی شما بستگی دارد.)
  • سطح کار را قبل از کشیدن رنگ با قلم مو تمیز کنید تا آلودگی روی آن نباشد و رنگ به خوبی روی سطح بنشیند.
  • اگر قصد دارید دو لایه رنگ بزنید حتما صبر کنید لایه قبلی به طور کامل خشک شود.
  • بهتر است از یک لایه پرایمر و زیر رنگ استفاده نمایید.
  • از خشک بودن سطحی که روی آن رنگ می‌زنید اطمینان حاصل نمایید.
  • اگر رنگ روی لباس ریخت سریعا پارچه را با آب و مایع لباسشویی یا پودر بشویید. اگر اکریلیک روی پارچه خشک شود پاک کردن آن دشوار خواهد بود. (برای پیشگیری از این مشکل می‌توانید در هنگام نقاشی لباس مخصوص بپوشید یا پیشبند استفاده کنید.)

  با رعایت این نکات می‌توانید با خیال آسوده از رنگ های زیبای اکریلیک برای کشیدن نقاشی یا رنگ آمیزی سطوح مختلف استفاده نمایید و از جذابیت آن ها لذت ببرید.

  نتیجه گیری

  در این مقاله بررسی کردیم که رنگ اکریلیک چیست و چه مزایا و کاربرد هایی دارد. این رنگ ها در کنار رنگ روغن و دیگر مدل ها، امروزه استفاده های فراوانی در زمینه های مختلف هنری و همچنین رنگ آمیزی دیوار های ساختمان دارند. رنگ اکریلیک بر پایه آب است و بو و ضرر خاصی نخواهد داشت، سریع خشک می‌شود و تنوع رنگی و حجمی بسیار زیادی دارد.

  سوالات متداول

  1-رنگ روغن بهتر است یا رنگ اکریلیک؟

  در میان این دو نوع رنگ نمی‌توان به طور دقیق گفت که کدام یک بهتر است. هر کدام از این رنگ ها ویژگی ها و مزایای مخصوص به خود را دارند و کاربرد های آن ها متفاوت است. برخی افراد نقاشی با رنگ اکریلیک را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر با رنگ روغن راحت‌تر هستند. انتخاب سبک نقاشی و مواد مورد نیاز آن را بهتر است در پروسه یادگیری نقاشی و با کمک استاد انجام دهید.

  2-قیمت رنگ اکریلیک چقدر است؟

  قیمت رنگ های اکریلیک بر اساس نوع رنگ، برند، حجم، شکل بسته بندی و عوامل دیگر تعیین می‌شود و مبلغ مشخصی نیست. شما می‌توانید رنگ های با کیفیت از برند های داخلی را با قیمت های مناسب‌تر نسبت به برند های خارجی تهیه نمایید. همچنین رنگ هایی با تنوع بالا و حجم بیشتر طبیعتا قیمت بالاتری خواهند داشت.

  3-آیا می‌توان رنگ اکریلیک را از فروشگاه های اینترنتی خرید؟

  بله، شما می‌توانید به آسانی انواع رنگ های اکریلیک را در فروشگاه های اینترنتی پیدا کنید و قیمت و ویژگی های آن ها را مقایسه نمایید تا در نهایت پیکجی که بیشترین تطابق با نیاز ها و بودجه شما دارد را پیدا کنید. اعتبار فروشگاه اینترنتی و نماد های اطمینان سایت را پیش از خرید به دقت بررسی نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *